'Leren doe je van en met elkaar'

02 maart 2021

Is het motto van Metameer jenaplan uit Boxmeer. Zij doen al een aantal jaar mee aan Girls’ Day. Deze middelbare school voor vmbo, havo en vwo is door Elsevier Weekblad voor het vijfde jaar op rij tot ‘superschool’ uitgeroepen. Tijd voor een nadere kennismaking met docent natuur- en scheikunde, Yvonne Jans, die ook Girls’ Day voor de klassen coördineert.

Hoe is techniek binnen jullie school in het curriculum ingebed?

'Onze school besteedt erg veel aandacht aan techniek. Vanaf de tweede klas volgen leerlingen het vak techniek en ontdekken ze de veelzijdigheid van techniek. Dit jaar zijn wij ook gestart met Sterk Techniekonderwijs in de regio. Hier proberen wij nog meer contacten te leggen met het bedrijfsleven. Daarbij gaat het om techniek, maar zeer zeker ook om technologie.'

Jullie hebben een goede band met de bedrijven in de regio, kun je daar meer over vertellen hoe dit zo is gegroeid?

'Onze school staat in een regio, Land van Cuijk, waar veel grote technische bedrijven zijn gevestigd. Denk aan MSD, Marel, Danone Nutricia Cuijk enz. Veel van onze leerlingen komen terecht bij een van deze bedrijven. Onze vmbo-leerlingen moeten bij ons in leerjaar 3 en 4, twee keer op stage. Door de contacten warm te houden met de bedrijven om ons heen kunnen wij makkelijker leerlingen op stage / meeloopdagen / rondleidingen laten gaan. Wij vinden het daarom belangrijk dat leerlingen al vroeg in aanraking komen met de techniek.

Sinds een aantal jaar werkt Metameer ook samen met Marel Poultry, zij bouwen machines voor de pluimvee-industrie. Daar hebben we een eigen technieklokaal waar onze leerlingen les krijgen en met alle benodigde apparatuur kunnen werken.'

Vast Girls’ Day bedrijf

'Wij werken sinds 2016 samen met MSD (geneesmiddelenbedrijf) in Boxmeer, met wie wij elk jaar Girls’ Day organiseren. Dit bedrijf is tegenover onze school gevestigd. Veel leerlingen die vanuit onze school naar de laboratoriumschool gaan, kiezen later ook voor MSD. Zo dragen wij bij aan kennisbehoud voor de regio.'  

Waarom vinden jullie het zo belangrijk om aan Girls’ Day mee te doen?

'Ruim vijf jaar geleden zagen wij bij de vakkenpakketkeuze dat veel jongens voor de bètavakken kozen en de meisjes niet. Door vijf jaar geleden voor het eerst mee te doen aan de Girls’ Day hoopten wij hier verandering in te brengen.

Wij doen altijd met 30 meisjes uit de havo/vwo brugklas mee aan Girls’ Day. Op Girls’ Day willen we de meisjes laten zien welke mogelijkheden er allemaal zijn in de techniek, naast praktisch bezig zijn (timmeren, solderen en zagen). En dat je met een technisch profiel veel kanten op kan. Denk bijvoorbeeld aan leidinggevende functies, labwerk en ICT.

Ten opzichte van 5-10 jaar geleden zien wij een sterke groei in het aantal meisjes bij de vakken scheikunde en natuurkunde. Ook de leerlingen die voor het vak D&P[1] de techniekrichting kiezen, neemt elk jaar toe.'

Heeft u nog een advies aan scholen en bedrijven die nog niet meedoen aan Girls’ Day?

'Meedoen is zeker de moeite waard. Leerlingen leggen contacten, krijgen meer inzicht in mogelijke beroepen die ze later kunnen doen waarvan ze van te voren dachten dat het ‘jongens’ beroepen/opleidingen zijn. Voor een bedrijf is het een mooie kans om zich te laten zien aan toekomstige medewerkers en voor een school om het contact met mogelijke stage-bedrijven aan te halen.'

 

 


[1] Dienstverlening en Producten; beroepsgerichte praktijkvakken voor het vmbo. Bij Metameer jenaplan volgen alle vmbo leerlingen (basis, kader en mavo) tussen de 8-11 uur in de week dit vak. Binnen dit vak leren leerlingen koken, kapper, grimeren, ICT, ontwerpen, timmeren, groen, solderen en nog veel meer.