Digitalisering raakt vrouwen harder dan mannen
Digitalisering zorgt voor nieuwe banen, terwijl andere banen niet langer nodig zijn of een andere vorm krijgen. Sowieso is op de arbeidsmarkt van de toekomst een zeker niveau van digitale vaardigheden noodzakelijk. Dat is een risico voor personen die geen tot nauwelijks digitale vaardigheden bezitten, de kans dat vrouwen tot die groep behoren is hoger.
Bovendien dreigen vrouwen de meest veelbelovende banen in het huidige en toekomstige digitale tijdperk mis te lopen, door de lage instroom van vrouwen in technische of IT-studies. Dat vrouwen na de keuze voor een informaticastudie in een IT-beroep terechtkomen, is overigens ook niet vanzelfsprekend. Vrouwen met een IT-studie verlaten vaker dan mannen het IT-beroep. Dit heeft tot gevolg dat vrouwen ondervertegenwoordigd blijven in IT.
Positieve sleutelervaringen met digitale vaardigheidslessen
Om iedereen dezelfde kansen op de steeds digitaler wordende arbeidsmarkt te geven, is het van belang digitale vaardigheden naar een basisniveau te brengen. Daarbij is het belangrijk dat het curriculum voor digitale geletterdheid jongens en meisjes evenveel betrekt en enthousiasmeert. Ook het motiveren van meer meisjes naar bèta, techniek en IT is een belangrijke oplossing om vrouwen meer kansen te geven in de digitale wereld. Daarnaast blijft aandacht voor behoud van vrouwen in de technieksector een aandachtspunt om vrouwen die voor een IT-studie kiezen, ook in een IT-beroep te behouden.
Zet daarom digitale vaardigheidslessen in om meisjes al op jonge leeftijd positieve sleutelervaringen mee te geven. Ook is het noodzakelijk (vrouwelijke) leerkrachten te ondersteunen bij de ontwikkeling van hun digitale competenties en hun zelfvertrouwen daarin. Zij zijn immers de rolmodellen voor de leerlingen. Op de arbeidsmarkt blijft het noodzakelijk om te blijven meten hoe de digitale kloof tussen man en vrouw zich ontwikkelt en moeten werkgevers gericht blijven sturen op bijscholing van vrouwen op het gebied van digitale vaardigheden.
Whitepaper ‘De winst van digitale inclusie’
Meer aanbevelingen om digitale inclusie van vrouwen en meisjes te bevorderen geven de Nederlandse Vrouwen Raad en VHTO, Expertisecentrum voor haar technische ontwikkelinge in het whitepaper ‘De winst van digitale inclusie, tien aanbevelingen aan onderwijs en arbeidsmarkt’. Het whitepaper werd geschreven na een bijeenkomst met experts uit het onderwijs en arbeidsmarkt.
Lees verder
Meer meiden in STO: wat doen regio’s en wat werkt?
Rapportage en inspiratiekaart over goede voorbeelden uit de STO regio’s.
Aanmelden voor Girls’ Day 2027 is geopend, met een nieuw aanmeldsysteem
Op dinsdag 13 april 2027 gaan duizenden meiden van 10 tot 15 jaar op bezoek bij technische bedrijven in hun buurt. Scholen en bedrijven kunnen zich vanaf nu aanmelden. Nieuw
Girls’ Day 2027
Tijdens Girls’ Day openen technische bedrijven hun deuren om meiden van 10 tot 15 jaar kennis te laten maken met techniek en IT.
“We wilden laten zien: meiden horen óók in de techniek”
Kiezen zonder hokjes
Download de publicatie en lees meer over deze principes en hoe jij hiermee aan de slag kunt in LOB.
Boekentips over techniek voor de Kinderboekenweek
Kinderen vormen hun beeld van wie waar “thuishoort” al vroeg, vaak via de verhalen die ze lezen. Als een meid in een boek nooit een vrouw tegenkomt die iets bouwt, ontwerpt of uitvindt, leert ze onbewust: dit is niet voor mij.
Rolmodel in de spotlight – Elizabeth Adelore
In de nieuwste editie van Rolmodel in de Spotlight vertelt Elizabeth openhartig over haar weg naar de techniek, de vooroordelen die ze onderweg tegenkwam en waarom zichtbare rolmodellen zoveel verschil kunnen maken.
Nieuw aanbod: workshop over self-efficacy in techniek
De nieuwe workshop “Ik kan dit! – Met vertrouwen leren in techniek” laat zien hoe docenten het vertrouwen in eigen kunnen van leerlingen kunnen versterken in techniek en technologie.